-zaciśnięcię kleszczami i odcięcie pępowiny (zacisk pozostanie przez min. 24godz, kikut pępowiny natomiast zostanie posmarowany maścią antybiotykową);
-oczyszczenie dróg oddechowych dziecka;
-ocenienie dziecka w skali Apgar;
-sprawdzenie stanu łożyska;
-zakroplenie oczu azotanem srebra lub posmarowanie maścią antybiotykową (ochrona oczu przed infekcją wywołaną gonkokiem lub chlamydią);
-zarejestrowanie przejścia lub braku przejścia dla moczu i stolca (w celu wyeliminowania problemów z wydalaniem);
-policzenie palców rąk i nóg, ocena stanu zewnętrznego noworodka;
-podanie witaminy K, dla poprawienie krzepliwości krwi;
-zmierzenie noworodka (przeciętny wzrost 46-55cm);
-zważenie noworodka (przeciętna waga 2800g-4000g);
-zmierzenie obwodu łowy (33-37cm);
-pobranie krwi z pięty dziecka, wykonanie badania na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy;
-wykonanie innych, niezbędnych testów metabolicznych, np, na poziom glukozy we krwi;
-ustalenie wieku ciążowego.
TEST APGAR
Jest to pierwszy test(ułożony przez lekarza pediatrę Virginię Apgar), któremu poddawany jest noworodek. Większość dzieci zdaje go z dobrym wynikiem. Wynik rejestruje się w pierwszej, a potem piątej minucie życia noworodka. Ocenia jego ogólny stan. Dzieci, które uzyskają od 7 do 10pkt, urodziły się w dobrym lub bardzo dobrym stanie i wymagają jedynie standardowej opieki medycznej. Dzieci, które uzyskały od 4 do 6pkt, są w średnim stanie, mogą wymagać jakiś zabiegów reanimacyjnych, natomiast dzieci które otrzymały mniej niż 4 pkt, są w złym stanie i wymagają natychmiastowych zabiegów, mających na celu ratowanie ich życia.
SKALA APGAR
|
WYGLĄD NOWORODKA
Rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, na ogół nie są przygotowani na jego wygląd zewnętrzny. Słuchają zachwytów rodziny i znajomych innych dzieci, w rzeczywistości noworodki są brzydkie. Maluszki mają za duże głowy w stosunku do reszty ciała, są zwykle kościste i mają spulchniętą twarz. Włosy noworodka mogą być rzadkie lub gęste, gdy są cienkie naczynia krwionośne na głowie mogą być bardzo widoczne. Często widać pulsujące ciemiączko. Oczy dziecka mogą wydawać się zezowate. Białka oczu maluszka mogą być przekrwione od wysiłku w czasie porodu. Nos może być spłaszczony, broda cofnięta. Jeśli przejście przez miednice było wyjątkowo trudune dla dziecka, jego czaszka może być zniekształcona. Na głowie może pojawić się siniak. Większość tych oznak trudnego porodu, na ogół znika po kilku dniach.
Skóra dziecka jest zwykle bladoróżowa- tuz pod jej powierzchnią znajdują się naczynia krwionośne. Skóra często jest pokryta pozostałościami mazi płodowej. Dziecko może być pokryte meszkiem płodowym, najczęściej na ramionach, plecach, czole i policzkach, który znika w pierwszych tygodniach życia. Gruczoły sutkowe noworodka mogą być powiększone, co jest spowodowane przenikaniem hormonów matki przez łożysko do płodu. Zdarza się, że z brodawek i narządów płciowych wycieka białawy płyn, z róg rodnych pojawia się niewielkie krwawienie. Cechy te znikają w kilka tygodni po przyjściu na świat i Twoje dziecko będzie wyglądało, jak niemowlęta, które widywałaś.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz