sobota, 26 listopada 2011

Początki karmienia, cz. 1 - karmienie piersią

Zapewne widziałaś nieraz karmiącą piersią kobietę. Wydawało się to takie proste, jednakże gdy pierwszy raz przystawisz noworodka do piersi nic nie jest łatwe i naturalne. Mimo wielkiego wysiłku nie możesz nakłonić dziecka do wzięcia brodawki do buzi i rozpoczęcia ssania. Maluszek zaczyna grymasić, a ty jesteś załamana. Najpewniej za chwilę oboje zaczniecie płakać. Nie myśl, że nie poradzisz sobie z macierzyństwem. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Tak wyglądają początki karmienia. Nie jest to czynność instynktowna, trzeba się jej nauczyć. Daj sobie i maleństwu trochę czasu, a za jakiś czas będzie Wam znacznie łatwiej.

Zacznij natychmiast- jeżeli dziecko może zostać przy Tobie zaraz po porodzie, spróbuj przystawić je do piersi. Nie denerwuj się, jeśli pierwsza próba się nie powiedzie. Robienie tego na siłę, po ogromnych wysiłkach przy porodzie, prowadzi do porażki. Przytul maluszka do piersi. Jeśli nie udały Ci się próby na sali poporodowej, spróbuj, gdy dziecko zostanie przyniesione po rutynowych badaniach. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Czeka Was wiele prób nim Ty i Twoje dziecko staniecie się zgranymi partnerami.

Próby, próby i jeszcze raz próby- to, że na początku w Twoich piersiach znajduje się mało pokarmu, nie jest powodem do zmartwień. Może Ci się wydawać, że maluszek się nie najada, ale tak naprawdę skład i ilość pożywienia są dostosowane do potrzeb dziecka. Na początek maluszek potrzebuje naprawdę niewiele. Te pierwsze próby powinny Ci służyć do wyrabiania techniki karmienia.

Nie pozwól na dokarmianie butelki- z mojego doświadczenia wynika, że w polskich szpitalach niechętnie dokarmia się dziecko butelką. Gdyby jednak zdarzyło się inaczej nie zgadzaj się na dokarmianie. Jeśli maluszek nie będzie ssał, piersi nie będą stymulowane, a to zagraża całemu przedsięwzięciu.

Daj sobie i dziecku czas- oboje nie macie w tej dziedzinie doświadczenia, oboje musicie się wiele nauczyć i wykazać dużo cierpliwości. Zanim się zgracie, popełnisz wiele błędów. Jeżeli jedno z Was miało trudności przy porodzie, wszystko może się opóźnić. Prześpijcie trudny czas.

Nie odrzucaj pomocy- w szpitalu poproś o pomoc położną, aby pokazała Ci jak najlepiej karmić dziecko (może nie być zbyt chętna do udzielania Ci rad, ale pamiętaj, z jest to jej obowiązkiem), poradź się również pielęgniarki środowiskowej, gdy przyjdzie do Ciebie z wizytą. Rozmawiaj też z innymi matkami.

Odpręż się- nie jest to łatwe, gdy po raz pierwszy zostałaś matką, ale jest to bardzo ważne przy karmieniu piersią. Napięcie może powodować hamowanie wypływu mleka. Jeżeli czujesz się spięta, poproś gości o opuszczenie sali. Wykonaj ćwiczenia relaksujące. Poczytaj, posłuchaj przez chwilę muzyki. 

PODSTAWY KARMIENIA PIERSIĄ

-Napij się wody, mleka lub soku. Szklankę z napojem postaw w zasięgu rąk, tak byś mogła po nią swobodnie sięgnąć podczas karmienia.
-Ułóż się wygodnie. Z noworodkiem najlepiej jest się położyć. Później możesz siadać, właściwie gdzie zechcesz. Jeśli karmisz w pozycji siedzącej, podłóż pod rękę poduszkę.

-Chwyć pierś- kciuk i palec wskazujący muszą obejmować brodawkę and otoczką. Muśnij policzek i usta dziecka, dziecko zwróci się w kierunku piersi gotowe do ssania. Jeżeli chcesz, aby maluszek otworzył buzię szerzej, połaskocz jego usta brodawką. Włóż delikatnie brodawkę do buzi dziecka. Maluszek zamknie buzię, chwyci brodawkę i powinien zacząć ją ssać. Powtórz czynność kilkakrotnie, jeśli zaistnieje taka konieczność. Nie zmuszaj dziecka.
-Upewnij się, że maluszek trzyma w buzi brodawkę z jej otoczką. Uciskanie samej brodawki nie wywołuje ucisku na gruczoły, które produkują mleko, a tym samym głód dziecka nie zostanie zaspokojony. POza tym może to wywołać ból brodawki.
-Upewnij się, że dziecko nie ssie swojej dolnej wargi lub języka. Sprawdź to odciągając jego dolną wargę. Jeśli tak się dzieje, delikatnie wyciągnij ją na zewnątrz, gdy maluszek ssie.
- Obserwuj czy pierś nie blokuje dziecku otworów nosa. Jeśli tak, uciśnij delikatnie przy nosku, tak by dziecko mogło swobodnie oddychać.
-Spójrz na policzki dziecka- powinny poruszać się zdecydowanie i rytmicznie. Oznacza to, ze dziecko prawidłowo ssie pierś. Gdy zacznie lecieć pokarm, usłyszysz połykanie. Jeśli maluszek zacznie się krztusić- nie nadążą z połykaniem- przerwij na chwile karmienie.
-Pierwszego dnia przystaw dziecko na do każdej piersi na 2-3min, licząc czas, w którym dziecko trzymało brodawkę w buzi. Każdego dnia dodawaj 2min, aż dojdziesz do10min. Jeżeli po 10min maluszek jest nadal głodny, przystaw go do drugiej piersi, jeżeli po opróżnieniu drugiej piersi nadal jest głodny, przystaw go do pierwszej piersi. Jeżeli dziecko zaśnie nim przystawisz go do drugiej piersi, doprowadź do odbicia, dziecko powinno się obudzić i kontynuować ssanie.
Jeśli pierwsze karmienie zaczęłaś od prawej piersi, kolejne rozpocznij od lewej i kontunuuj taką zmianę przy każdym karmieniu.
-Po zakończeniu karmienia, jeśli o możliwe, nie zasłaniaj od razu piersi stanikiem, pozwól, aby wyschły. Gdy sutki stwardnieją i przyzwyczają się do ssania, ta czynność nie będzie już konieczna.
-Karm maluszka jak najczęściej, podawaj obie piersi, jedna przy każdym karmieniu powinna zostać opróżniona. Jeżeli nie masz zbyt dużo mleka, a maluszek nie opróżni piersi, odciągnij mleko. Z pewnością przyda się do uzupełnienia diety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz