wtorek, 22 listopada 2011

Urlop macierzyński, urlop tacierzyński, urlop wychowawczy

Musisz pamiętać- jeżeli pracujesz- że masz prawo do urlopu macierzyńskiego, które jest nierozerwalnie związane z urodzeniem dziecka. Tata nowo narodzonego dziecka również ma prawo do takiego nadprogramowego odpoczynku. A gdy skończy się Twój urlop macierzyński, Ty albo Twój partner możecie przedłużyć go urlopem wychowawczym.

Urlop macierzyński:
Nie ma obowiązku złożenia wniosku o urlop macierzyński, jednak Twój pracodawca może tego wymagać- nie tylko może, ale wręcz powinien wiedzieć, na kiedy została wyznaczona data porodu i od kiedy należy liczyć termin przysługującego urlopu macierzyńskiego. Wyjątkową sytuacją jest, gdy chcesz wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem, lub gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Wówczas obowiązkowo musisz złożyć wniosek.
Wymiar przysługującego Ci urlopu macierzyńskiego:
-20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
-31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
-33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
-35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
-37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystane przed przewidywaną datą porodu.


Urlop tacierzyński:
Tatusiowie, którzy chcą skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, musi obowiązkowe złożyć odpowiedni wniosek.  Należy złożyć taki wniosek na nie mniej niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek Twojego męża.
Urlop tacierzyński to 7 dni kalendarzowych.

Urlop wychowawczy:
Po urlopie macierzyńskim możesz udać się na bezpłatny urlop wychowawczy, jeśli Twój staż pracy ogólnie wynosi  co najmniej 6miesięcy. Urlop wychowawczy może trwać 3 lata Nie musisz wykorzystać go w całości, możesz podzielić go na 4 części,  wykorzystać częściowo. Ulop wychowawczy musi zostać wykorzystany do 4 roku życia dziecka. Nie musisz go zaraz po macierzyńskim. Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, urlop wychowawczy przysługuje Ci tylko do końca trwania umowy.
Z urlopu wychowawczego może również skorzystać tata.
Abyś Ty lub Twój mąż mógł skorzystać z urlopu wychowawczego, na dwa tygodnie przed jego planowanym rozpoczęciem musicie złożyć wniosek u pracodawcy (osobiście lub pocztą). Jeśli w trakcie urlopu postanowisz, że chcesz wrócić do pracy, możesz to zrobić za zgoda pracodawcy.
Możecie wspólnie skorzystać z urlopu wychowawczego, ale tylko przez 3 miesiące, później musicie zdecydować, które z Was zostanie z dzieckiem, a które wróci do pracy. (rodzice podejmują na ogół takie decyzje kierując się tym, które z nich lepiej zarabia).

Gdy Twój urlop wychowawczy się skończy Twój pracodawca ma obowiązek przyjąć Cię do pracy na to samo lub podobne stanowisko, z co najmniej taką samą pensją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz