środa, 23 listopada 2011

Wybór lekarza dla dziecka

Zakładając, że nie zamierzasz się nigdzie przeprowadzać, lekarz Twojego dziecka będzie osobą, z którą będziecie spotykali się przez najbliższe 16-18 lat za każdym razem, gdy Twoje dziecko będzie chore. Będziecie wspólnie rozwiązywać wiele problemów. Z pewnością chciałabyś bez wstydu móc opowiedzieć o zafascynowaniu Twojego dziecka genitaliami czy też otwarcie dąć do zrozumienia, że nie jesteś pewna czy przepisany antybiotyk jest konieczny.

Możesz wybrać jednego z pediatrów w przychodni lub prywatnego lekarza. Możesz też wybrać swojemu dziecku dwóch lekarzy (gdy jeden będzie nieosiągalny, drugi najprawdopodobniej będzie mógł Wam pomóc).

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego lekarza dla dziecka?

Korzystnie byłoby wybrać lekarza, który prócz praktyki w przychodni czy też prywatnej, pracuje w szpitalu. Wówczas w nagłym przypadkach możemy spokojnie korzystać z jego pomocy. Nie jest to jednak najważniejszy warunek, którym powinniście się kierować.

Atmosfera i wystrój gabinetu są jednym z aspektów,którymi powinniście się kierować. Często w poczekalni spędza się dużo czas nim wejdziecie do gabinetu. W poczekalni musi być miejsce do zabawy,zabawki książeczki dla dzieci w różnym wieku. Stoliki i krzesełka dostosowane do wzrostu małych ludzi. Ściany poczekalni i gabinetu powinny być kolorowe. Na ścianach gabinetu powinny znajdowac się elementy, które mogłyby odwracać uwagę dzieci od niekoniecznie przyjemnego badania.

Jeśli przy każdej wizycie musicie długo czekać na swoja kolej, świadczy to o złej organizacji pracy w gabinecie lub rejestrowanie zbyt dużej liczby pacjentów. Być może lekarz jest dobrym specjalistą, ale poświęca za dużo czasu każdemu pacjentowi burzyć w ten sposób porządek zapisów. Możecie też poszukac takiej przychodni, w której pacjenci zapisywani są na godzinę.

Gdzie się udać w razie wypadku? Jedni lekarze radzą by od razu w nagłym wypadkach jechać do szpitala, inni, jeśli wypadną akurat ich godziny pracy, byście najpierw zadzwonili, by mogli zdecydować czy należy zawieźć dziecko do przychodni czy też najpierw zostanie obejrzane przez lekarza.

Niektórzy lekarze nie mają nic przeciwko temu, abyście telefonowali do nich do domu (jednak jedynie widząc i badając dziecko mogą postawić właściwą diagnozę). Mogą jednak zdarzyć się sytuacje,że taki telefon będzie dla Ciebie jedynym rozwiązaniem, kiedy Twoje dziecko będzie chore, a Ty nie będziesz miała sposobności pojechać z nim do przychodni.

Ważny jest też sposób bycia lekarza. Od Ciebie zależy czy wolisz bezpośredniego i swobodnego specjalistę czy tę sztywnego i oficjalnego. Czy wolisz lekarza, który zawsze ma ostatnie słowo, czy partnera, który będzie zainteresowany Twoimi opiniami. Czy lekarz Twojego dziecka musi uważać się za alfę i omegę, który zna odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, czy lepszy będzie ten, który czasem odpowie po prostu "nie wiem". Najważniejsze cechy lekarza to wiedza, umiejętność słuchana, otwartość na pytania, umiejętność dawania wyczerpujących odpowiedzi oraz szczera sympatia i oddanie dla dzieci.

Dobrze jest też, abyś razem z lekarzem swojego dziecka zgadzała się w najważniejszych kwestiach. Zapytaj lekarza, którego zamierzasz wybrać na specjalistę dla Twojego dziecka o jego zdanie w najważniejszych dla Ciebie kwestiach: karmienie piersią, żywienie antybiotyki (wybieraj lekarza, który nie przepisuje ich zawsze, gdy dziecko złapie lekki katar), wegetarianizm(jeżeli jesteście wegetarianami, znajdźcie lekarza, który to uszanuje i pomoże Wam na prowadzenie u dziecka diety wegetariańskiej), medycyna zapobiegawcza (jeśli jesteś jej zwolenniczką unikaj lekarzy z nadwagą, popielniczka na biurku i herbatników w czekoladzie, podczas, gdy z nim rozmawiasz).

PARTNERSTWO I WSPÓŁPRACA Z LEKARZEM

Wy, rodzice, macie znaczący wpływ na zdrowie Wszego dziecka, dlatego jeżeli nie podejmiecie współpracy z lekarzem, nawet najlepszy specjalista nie zapewni Waszemu potomkowi najlepszej opieki. By stać się dobrym partnerem dla lekarza musicie pamiętać o:

-przestrzeganiu zwyczajów panujących w gabinecie- nie spóźniajcie się na umówione wizyty; jeśli wizyty zazwyczaj się opóźniają zadzwońcie pół godziny wcześniej i zapytajcie jakie są opóźnienia; odwołujcie wizyty z co najmniej 24-gozinym wyprzedzeniem; rodzice są w dużej mierze odpowiedzialni za przebieg wizyt w gabinecie.

-zapisuj na kartce ważne pytania-gdy pielęgnujecie dziecko nasuwa Wam się wiele pytać, które chcielibyście zadać lekarzowi. zapisujcie je, aby móc je zadać przy najbliższej wizycie.

-rób na kartce notatki- jeśli np. lekarz daje Ci wskazówki co robić jeśli Twoje dziecko źle zareaguje na pierwsze szczepienie-zapisz to. Gdy Twoje dziecko będzie płakało podczas szczepienia, zapomnisz o słowach lekarza. Zapisuj diagnozy lekarstwa oraz zalecenia. Dobrze jest abyś na badania jeździła wspólnie z mężem/partnerem- notowania będzie łatwiejsze, jesli nie będziesz musiała trzymać na rękach dziecka.

-zwracaj uwagę na prewencję- z pewnością będziesz zadowolona jeśli  lekarz Twojego dziecka, będzie zajmowało się nim również , gdy będzie zdrowe, jednak pamiętaj, że utrzymywanie maleństwa w dobrym zdrowiu zależy od Was- rodziców. Musicie pilnować, aby dobrze się odżywiało,  miało zapewniony czas i na odpoczynek i na aktywną zabawę, żeby nie było narażane na infekcje. Musicie chronić dziecko przed nieszczęśliwymi wypadkami. Powinniście wpajać dziecku dobre nawyki, które przyniosą mu korzyści w życiu- najlepiej świecąc własnym przykładem.
 korzystaj z telefonu- dzięki temu będziesz mogła szybko zasięgnąć niezbędnych informacji, ale pamiętaj- lekarz to nie poradnik. Zanim zaczniesz wydzwaniać do lekarza, poszukaj informacji w książkach lub w internecie

-stosuj się do zaleceń lekarza- jeżeli uważacie, że Wasz lekarz posiada wiedzę i doświadczenie, powinniście stosować się do jego zaleceń. Jeśli nie chcecie lub nie możecie z jakiegoś powodu ich wypełnić koniecznie go o tym informujcie- lekarz spróbuje temu zaradzić. Działania na własną ręką mogą maleństwu zaszkodzić.

-mów otwarcie- jeżeli uważasz, że lekarz postawił złą diagnozę lub że możecie obyć się bez jakiegoś leku- mówcie to otwarcie. Uzasadnijcie swoje stanowisko i zapytajcie o zdanie lekarza. Jeżeli np. w gazecie czytałaś o nowych sposobach łagodzenia kolki itd, powiedz o tym lekarzowi, możecie przynieść mu artykuł, być może będzie chciał więcej dowiedzieć się na ten temat.

-Gdy Wasze relacje Cię nie zadowalają- jeśli stosunki z lekarzem nie są dla Ciebie zadowalające, będzie lepiej jeśli się rozstaniecie. Jeśli istnieje taka możliwość, powiedzcie lekarzowi co Was poróżniło, może uda się jeszcze rozwiązać tę sytuację. W innym wypadku zaczynacie wszystko od początku. Zacznijcie rozglądać sięza lepszym lekarzem- dopóki nie znajdziesz zastępcy, nie rezygnuj ze współpracy z poprzednim lekarzem. Gdy już znajdziecie nowego specjalistę, upewnijcie się, że dysponuje pełną kartoteką Waszego dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz