wtorek, 1 listopada 2011

Planowanie ciąży

Nadszedł ten czas, gdy pragniecie zostać rodzicami. Przygotowania do ciąży powinny rozpocząć się już na 6 miesięcy przed planowanym terminem poczęcia. Przyszła mama powinna wybrać się do ginekologa i opowiedzieć mu o swoich planach. Lekarz powinien zleci zrobienie kilku badań. Ważne jest, abyś była zdrowa.

-Morfologia
-Oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Jeśli Twój czynnik Rh ma wartość ujemną (Rh-), wówczas to samo badanie zostanie zlecone przyszłemu ojcu. Jeśli jego czynnik Rh ma wartość dodatnią (Rh+), a dziecko go odziedziczy może dojść do konfliktu serologicznego. Na czym to polega? W czasie trwania ciąży do krwioobiegu matki przedostają się krwinki dziecka, które traktowane są przez organizm matki jako ciało obce. Na ogół konflikt serologiczny "uaktywnia się" dopiero w drugiej ciąży.
-Badania biochemiczne krwi, które pozwolą ustalić poziom glukozy, białka, kreatyniny, mocznika, trójglicerydów, wapnia oraz cholesterolu.
-Analiza moczu
-Prób wątrobowych
-Oznaczenie poziomu hormonu tarczycy-ich niedobór może powodować trudności w zajściu w ciążę
-RTG klatki piersiowej
-Cytologii i badania bakteriologicznego
-USG narządów rodnych-to badanie ma na celu sprawdzenie czy nie masz nieprawidłowości w budowie funkcjonowaniu jajników oraz macicy
-Badanie na obecność wirusa HIV-nie oburzaj się, ja również zdziwiłam się kiedy poproszone mnie o wykonanie tego badanie, ale aktualnie zleca się je każdej przyszłej matce. 
-Oznaczenie przeciwciał przeciwko Toksoplazmoza gondii-toksoplazmowa wywołana przez tego pierwotniaka jest bardzo niebezpieczna dla Twojego maleństwa. Może powodować poronienia, wady wzroku, słuchu bądź upośledzenie umysłowe. Warto też wykonać badanie na oznaczenie przeciwciał przeciwko cytomegalii. Cytomegalia może spowodować u dziecka zapalenie płuc, powiększenie wątroby lub żółtaczkę.
-Szczepień:
                  *przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
                  *różyczce
Jeśli chorowałaś na różyczkę lub szczepiłaś się w przeszłości, teraz nie będzie to konieczne.

Oprócz tego ginekolog zrobi z Tobą wywiad, po którym zleci badania specjalne dla Ciebie.

Pamiętaj też o prowadzeniu zdrowego trybu życia.
Teraz spokojnie możecie rozpocząć starania o dziecko.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz