sobota, 12 listopada 2011

Wybór karmienia, cz1.- karmienie piersią

Na ogół każda kobieta nie ma żadnych wątpliwości i już od początków ciąży wie jaki sposób karmienia widzi dla siebie i swojego dziecka. Być może i Ty już wiesz, a może właśnie Ty nie możesz zdecydować co będzie dla Was najwłaściwsze. Być może nie widzisz siebie karmiącej piersią, ale wszędzie słyszysz jak wiele zalet ma kobiecy pokarm. Być może po prostu obawiasz się karmienia piersią. Powodów Twojego niezdecydowania może być wiele. Być może, gdy poznasz wszystkie fakty związane z karmieniem piersią czy też karmieniem butelką decyzja będzie dla Ciebie całkiem oczywista.

Wszyscy lekarze, położne, a nawet producenci mieszanek dla niemowląt są jednego zdania: najbardziej prawidłowym pokarmem dla niemowląt jest naturalny pokarm kobiecy. Niewątpliwie Natura stworzyła najbardziej kompleksowy pokarm oraz najlepszy system dostarczania go niemowlętom.
A oto wszystkie zalety karmienia piersią:

1.Pokarm kobiecy dostosowuje się do potrzeb dziecka:
Mleko kobiece zawiera wiele składników, których z pewnością nie znajdziesz w mleku krowim i których nie można uzyskać w laboratorium. Poza tym w przeciwieństwie do składu mieszanek mlecznych dla dzieci, skład mleka matki nieustannie się zmienia tak, aby zaspokoić zmieniające się potrzeby dziecka: jest inny rano, inny popołudniu, inny wieczorem, inny zaraz po porodzie, inny, w pierwszym miesiącu życia, inny w szóstym miesiącu, inny dla wcześniaka i inny dla dziecka urodzonego o czasie.


2.Lepsze wchłanianie wapnia:
Prawdopodobnie jest to spowodowane niską zawartością fosforu w mleku kobiecym.

3.Mniej sodu i białka:
Mleko matki zawiera znacznie mniej obu tych składników niż mleko krowie, dzięki czemu delikatne nerki Twojego dziecka są mniej obciążone.


4.Mniejsze ryzyko alergii
Twoje mleko nie uczuli dziecka. Niemowlę może źle reagować jedynie na coś, co Ty zjadłaś. Natomiast  u ponad 10% dzieci po spożyciu mieszanki mlecznej występuje reakcja alergiczna (u nas zarówno jedno jak i drugie dziecko nie mogło spożywać ogólnodostępnych mieszanek- w takich wypadkach lekarze zlecają przejście na mleka sojowe lub hydrolizowane, ale należy pamiętać, że te mieszkanki odbiegają składem od mleka kobiecego nawet bardziej niż mleko krowie.)

5. Lepsze trawienie
Pokarm matki jest stworzony właśnie po to, by zaspokajać potrzeby rozwijającego się układu trawiennego małego człowieka, a nie np. cielaczka. Białka i tłuszcze kobiecego pokarmu są znacznie lepiej tolerowane przez dziecko niż białka i tłuszcze mleka krowiego. W rezultacie niemowlę rzadziej cierpli z powodu kolki, gazów czy nadmiernego ulewania pokarmu.

6.Mnie zaparć i biegunek
Twoje mleko zawiera naturalne właściwości przeczyszczające- właśnie dlatego Twojemu dziecku nie grożą zaparcia. Co prawda wypróżnienia niemowlęcia karmionego piersią są bardzo luźne, ale biegunki są również bardzo rzadkie u dzieci karmionych naturalnie. Mleko kobiece obniża ryzyko zaburzeń trawiennych - po pierwsze niszczy szkodliwe mikroorganizmy oraz hamuje ich wzrost poprzez stymulację wzrotsy pożytecznych mikroorganizmów.

7.Zdrowie dla dziecka
Przy każdym karmieniu dziecko otrzymuje przeciwciała wzmacniające jego odporność. Maluszek karmiony piersią jest mniej narażony na przeziębienia, infekcje ucha czy inne choroby. Powroty do zdrowia dziecka na naturalnym pokarmie są znacznie szybsze, a ryzyko komplikacji mniejsze.


8.Mniejsze ryzyko rumienia pieluszkowego
Ta korzyść jak i mniej przykry zapach miną, gdy zaczniesz wprowadzać do diety swojego dziecka stałe pokarmy.

9.Mniejsze ryzyko otyłości
Niemowlęta karmione piersią są na ogół mniej pucołowate niż dzieci karmione butelkę. Wynika to częściowo z tego, że niemowlę na piersi przestaje pić, gdy jego żołądek jest pełny, natomiast często zdarza się, że
 dzieci na butelkach są ponaglane dopóki rodzice nie zobaczą dna butelki, nawet jeśli dziecko czuło się syte znacznie wcześniej. Ponadto mleko kobiece potrafi różnicować- końcowa porcja pokarmu jest bogatsza w kalorie niż początkowa, wywołuje u dziecka poczucie sytości co jest sygnałem do przerwania ssania.
Jednak i przy karmieniu trzeba uważać-dziecko może nadmiernie przybrać na wadze jeśli będziesz podawała mu pierś, za każdym razem, gdy będzie marudziło.


10.Lepsza przemiana cholesterolu.
Dorośli karmieni w dzieciństwie piersią wykazują na ogół niższy poziom cholesterolu we krwi od tych, którzy byli wychowani na butelce. Być może wysoki poziom cholesterolu z mleku matki podnosi zdolność organizmu dziecka do przemiany cholesterolu.

11.Ssanie
Dla zaspokojenia ssania dziecko może ssać pustą pierś- smoczka od butelki po wypiciu mleka już nie.

12.Lepszy rozwój jamy ustnej
Nawet najlepiej skonstruowany smoczek nie może równać się z piersią kobiety, a tym samym zapewnić szczękom i dziąsłom dziecka treningu jaki zapewnia ssanie piersi. Dziecko ssące pierś jest mniej narażone na problemy ortodontyczne niż dzieci ssące smoczki.


13.Oszczędność
Mleko mamy nic nie kosztuje, mleka modyfikowane tak i to całkiem sporo, a na dodatek reszti niewypitego mleka z butelki są często wylewane. Kobieta karmiąca piersią potrzebuje nieco więcej jedzenia, jednak racjonalna dieta wcale nie musi być droższa. Wystarczy, że dobrze wszystko zaplanujesz.

14.Wygoda.
Mleko w piersi jest zawsze czyste i ma odpowiednią temperaturę. Nie musisz go przygotowywać.  Nie musisz martwić się o to kiedy opakowanie mleka modyfikowanego zostanie opróżnione. Nie ma potrzeby wyparzania butelek, przygotowywania mieszanek, podgrzewania. Niezależnie od tego gdzie jesteś posiłek dla Twojego dziecka jest zawsze gotowy. A nawet, gdy musisz pozostawić dziecko pod opieką taty czy też babci mleko możesz po prostu odciągnąć włożyć i włożyć do lodówki.


15. Zabezpieczenie mamy przed kolejną ciążą
U kobiet karmiących piersią miesiączkowanie i owulacja są zahamowane zwykle przez okołu pół roku życia dziecka, czyli do momentu wzbogacania diety dziecka o inne pokarmy, czasem dłużej. Jednak nigdy nie ma pewności, że w tym okresie nie zajdziesz w ciążę, ponieważ nie wiesz kiedy pojawi się pierwsza owulacja. Dlatego nie możesz przewidzieć jak długo karmienie piersią naturalnie zabezpiecza Cię przed kolejną ciąż!

16.Mama szybciej wraca do formy
Karmienie piersią jest nie tylko korzystne dla Twojego dziecka, ale również dla Ciebie. Karmienie piersią przyspiesza obkurczanie się macicy, jej powrót do wielkości sprzed ciąży (podczas karmienia możesz odczuwać skurcze macicy). Masz również szansę spalić nadwyżkę kalorii, które zostały odłożone w postaci rezerw tłuszczy potrzebnych do produkcji mleka.

17.Mama musi odpoczywać
Czy podoba Ci się to czy nie Twój organizm i Twoje ciało po porodzie potrzebują odpoczynku. Karmienie piersią to gwarantowane krótsze bądź dłuższe przerwy kilka razy dziennie.


18.Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi
Istnieją pewne dowody sugerujące, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowań na raka piersi.


19.Proste karmienie w nocy.
Z pewnością karmienia nocne będą znacznie prostsze, gdy przebudzone dziecko będziesz musiała jedynie przystawić do piersi niż wtedy, gdy musisz iść do kuchni, przygotowywać i podgrzewać mleka (choć w tym wypadku przydatne okazują się podgrzewacze).


20. Silne więzi
Kontakt cielesny i wzrokowy, okazja do przytulania i przemawiania do dziecka sprawiają, że z całą pewnością między matką, a jej dzieckiem tworzy się duża więź. Co prawda te same przeżycia mogą towarzyszyć karmieniu butelką, a le w chwilach zmęczenia chętnie zlecisz to komuś innemu lub podeprzesz czyś butelkę, a tym samym stracisz te okazję.

Mity na temat karmienia piersią:
Nie możesz karmić jeśli masz małe piersi lub wklęsłe brodawki
To mit! Zewnętrzny wygląd piersi w żaden sposób nie wpływa na wytwarzanie mleka czy skuteczność ich wytwarzania. Niemowlę poradzi sobie nawet z wklęsłymi brodawkami, naturalnie je uwypaklając.
Karmienie piersią to kłopot
Mit! Twoje mleko jest zawsze gotowe do spożycia i zawsze przy Tobie, nie musisz o nim pamiętać. Nie musisz też nosić dodatkowo akcesoriów niezbędnych do nakarmienia głodnego dziecka, ani martwić się o przygotowanie mieszanki dla dziecka. (tu mogę napisać, że miałam okazję karmić i piersią i butelką i z całą pewnością karmienie piersią jest prostsze i wygodniejsze).
Karmienie piersią zeszpeci biust
Mit! Karmienie piersią-nie. To wiek, zbytni przyrost wagi w czasie ciąży, czynnik dziedziczny lub chodzenie bez stanika mogą sprawić, że Twój biust będzie mniej jędrny.
Karmienie piersią ogranicza rolę ojca
Mit! Tatuś może angażować się w inne czynności pielęgnacyjne jak kapanie, przewijanie, noszenie czy zabawa.
Karmienie piersią ogranicza wolność mamy
Mit! Nawet jeśli chcesz wyjść na kilka godzin lub wrócić do pracy możesz skorzystać z laktatora.

Adopcja a karmienie piersią:
Choć rzadko się to zdarza, niektórym matkom adopcyjnym,które bardzo tego pragną, udaje się karmić piersią adoptowane dziecko. Wymaga to jednak wielu przygotowań, a dziecko musi trafić do rodziny adopcyjnej jak najszybciej po przyjściu na świat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz