poniedziałek, 28 listopada 2011

Kąpiemy dzidziusia

Codzienne kąpiele to pewien rytuał, który może pomóc dziecku w rozróżniani pór dnia, jest też wskazówką do tego co za chwilę się wydarzy, jeśli oczywiście powtarzacie też wszystkie czynności po kąpieli. Z czasem będzie sygnałem dla dziecka, że zbliża się noc i pora spania. Dlatego też najlepiej jest kapać dziecko właśnie wieczorem. Po kąpieli maluszek z pewnością też szybciej zaśnie. Unikaj kąpieli tuż przed i tuż po karmieniu. Najedzonym maluszkiem nie powinno się wstrząsać, doprowadzi to do nadmiernego ulewania, a głodny maluszek będzie niespokojny. Zarezerwuj sobie czas, tak abyś nie musiała się spieszyć. Nie ostawiaj dziecka samego nawet na sekundę! Wanienkę postaw na płaskiej powierzchni. Obok powinny zmieścić się wszystkie potrzebne przedmioty. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 22stopnie.


MYCIE NA SUCHO

Czyli mycie dziecka bez wanienki napełnionej wodą. Możesz kąpać w ten sposób dziecko dopóki kikut pępowiny nie odpadnie.
1.Wybierz miejsce do mycia- przewijak, Twoje łóżko. Połóż ceratę lub gruby ręcznik.

2.Zanim rozbierzesz dziecko przygotuj mydło dla niemowląt, dwie myjki, waciki lub gaziki do przemywania oczu, ręcznik z kapturkiem, czystą pieluchę i ubranko, maść do pupy, oliwkę i/lub krem, spirytus i wacik do pępka, ciepłą wodę, miseczką z ciepłą, przegotowaną wodą do mysia oczu.

3.Rozbierz dziecko,przykryj je ręcznikiem. Na razie zdejmuj maluszkowi pieluchy.

4.Rozpocznij mycie. Namydlaj skórę delikatnie myjką lub dłonią, do spłukiwania używaj drugiej myjki. Najlepsza kolejność mycia:

-głowa- na początku nie musisz używać szamponu dla niemowląt. Ja używałam szamponu, gdy moje dzieci kończyły pierwszy miesiąc. Obmyj główkę wodą. Gdy skończysz osusz ręcznikiem główkę i włoski dziecka.

-twarz- najpierw obmyj wacikiem, zamoczonym w ciepłej wodzie, obmyj oczy dziecka.Zawsze używaj czystego wacika. Oczko myj od kąta zewnętrznego do oka. Do mycia twarzy nie jest potrzebne mydło. Umyj małżowiny uszne i miejsce wokół, ale nie w środku, gdyż woskowina croniprzed wnikaniem infekcji wgłąb ucha. Osusz twarz i uszy ręcznikiem.

-szyja i klatka piersiowa- tutaj przede wszystkim umyj dokładnie fałdki na szyi dziecka

-ręce- wyprostuj rączki by umyć je dokładnie. Umyj dokładnie wewnętrzne powierzchnie dłoni. Dokładnie umyj też pod paszkami.

-plecy-obróć dziecko na brzuszek, umyj plecki, fałdki na szyi osusz maluszka.

-nóżki- wyprostuj każdą nóżkę, żeby dokładnie umyć też fałdki pod kolanami. Wytrzyj nóżki.

-okolice narządów płciowych i pupa- u dziewczynek okolice krocza myje się od przodu to tyłu. Białe upławy z pochwy są normalne, usuń je używając świeżego wacika zamoczonego w ciepłej wodzie. Przy myciu chłopca zwróć uwagę, by umyć dokładnie w pachwiny, fałdę pośladkową i skórę pod moszną. Te częsci ciała należy umyć najdokładniej.

Kiedy maluszek będzie już umyty, posmaruj go oliwką lub kremem (nawet jeśli do ciałka używałam oliwki, na którą i tak ostatecznie moje dzieci były uczulone, buzię zawsze smarowałam kremem- Emolium, Oilatum lub podobnego), pupę posmaruj kremem do tego przeznaczonym, zajmij się pępkiem. Zasłaniaj te części ciała, których nie smarujesz, aby maluszek nie zmarzł. Na końcu załóż dziecku pieluszkę i ubranko. Jeśli dziecko ma ciemieniuszkę, posmaruj jego główkę oliwka i załóż mu czapeczkę. Po kilku minutach zdejmij czapeczkę i przeczesz włoski dziecka szczotkę o miękkim włosiu.
Kiedy myjesz główkę dziecka i górne partie ciała, przykryj dolne partie ciała maluszka.

KĄPIEL W WANIENCE

Jeżeli Twoje dziecko nie lubi zanurzania w wodzie, stosuj suche kąpiele i ponawiaj próbę kąpieli w wanience co kilka dni. Temperatura wody powinna wynosić 37stopni (możesz kupić termometr do wody lub sprawdzać jej temperaturę zanurzając w niej łokieć- nie możesz czuć ani, że jest zimn, ani, że jest ciepła). Przez całą kąpiel podtrzymuj dziecku głowę i pilnuj, aby się nie wyśliznęło z Waszych rąk. Kąpiel w wanience jest bezpieczna, gdy masz kogoś do pomocy. Jeśli od początku
 kąpiesz dziecko w wanience, pamiętaj, aby nie zamoczyć kikuta pępowiny.
1. Wybierze miejsce na postawienie wanienki- może być podłoga, łóżko, stelaż. Wokół musi znaleźć się miejsce na niezbędne przybory.
2.Przygotuj: mydełko i szampon (jeśli go już używasz), gaziki do mycia oczu, ręcznik z kapturkiem, czystą pieluchę i ubranko, maść do pupy, oliwkę i/lub krem, wodę do przemycia oczu, wodę w kubku do spłukania główki (jeśli używasz szamponu), spirytus i gaziki do pępka (jeśli jeszcze kikut nie odpadł),wanienkę(na dno wanienki możesz położyć pieluchę tetrową).
3.Wlej do wanienki wodę, ok. 5cm, sprawdź jej temperaturę łokciem lub termometrem. Możesz użyć do kąpieli specjalnych płynów (Emolium, Oilatum lub podobnego- zapytaj w aptece) wówczas olika nie będzie Ci potrzebne.
4. Rozbierz maluszka.
5.Wkładaj dziecko powoli do wody, cały czas czule do niego przemawiając- to złagodzi jego strach. Podtrzymuj cały czas ręką główkę dziecka.
6. Wolną ręką myj dziecko. Najpierw głowa (jeśli myjesz ją szamponem, spłucz go polewając delikatnie główkę dziecka wodą ciepłą wodą z kubka, pamiętaj jednak by nie polać twarzy dziecka), następnie twarz dziecka, uszka, szyjkę i resztę ciała. Aby umyć plecki, przechyl dziecko do przodu, jedną ręką mocno podtrzymując tułów i głowę dziecka z przodu.
Spłucz ciało dziecka.
7. Osusz dziecko ręcznikiem posmaruj go oliwką lub kremem, pupę posmaruj kremem do tego przeznaczonym, zajmij się pępkiem. Zasłaniaj te części ciała, których nie smarujesz, żeby maluszek nie zmarzł. Na końcu załóż dziecku pieluszkę i ubranko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz