Na szczęście już w coraz większej ilości szpitali matki traktuje się po ludzku. Jednak nie zawsze tak jest. Co wtedy robić?
Jeśli twoje prawa są łamane, powiedz głośno "STOP". Nie bądź grzeczną dziewczynką, któa na wszystko się zgadza. Walcz o swoje prawa!
Lekarze mają obowiązek traktować swoje pacjentki, a więc również rodzące kobiety jak ludzi, a nie kolejne zadanie do wykonanie. W szpitalnym zgiełku lekarze, położne oraz pielęgniarki często o tym zapominają. Ty im o tym głośno przypominaj. Wydrukuj, zapisz na kartce i spakuj do szpitala.
Nie pozwalaj sobie na wątpliwości. Twoje prawa są w zapisane w Karcie Pacjenta, masz je zapewnione przez Konstytucje!
Oto Twoje prawa:
1.Prawo do poszanowania godności i intymności:
Która kobieta nie miałaby ochoty zapaść się pod ziemią, gdy wokół kręciłoby się mnóstwo ludzi, jak np. studenci medycyny, a lekarz kazałby się jej rozebrać lub mówić o intymnych sprawach.
W izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Masz prawo rodzić w pojedynczej sali porodowej i nikt nie ma prawa brać za to jakichkolwiek opłat.
Jeżeli szpital nie ma pojedynczych porodówek we wspólnych salach powinny znajdować się ścianki izolujące. Nie chcesz przecież, aby narodzinom Twojego dziecka towarzyszyli ojcowej wszystkich rodzących się w tej chwili dzieci?
W czasie obchodu możesz wymagać, aby łóżka zostało zasłonięte parawanem, drzwi do pokoju zostały zamknięte,a informacje zostały przekazane w dyskretny sposób. Nie musisz zgadzać się na obecność przy badaniu czy porodzie osób, których obecność nie jest konieczna. Lekarz ma obowiązek zapytać Cię o zgodę. Jeśli tego nie zrobi, stanowczo powiedz, że się nie zgadzasz.
Ani lekarz ani położna nie mają prawa krzyczeć na Ciebie ani mówić w wulgarny sposób. Nie maja też prawa komentować w przykry dla Ciebie sposób przebieg porodu. Oczekuj też, że lekarze i pielęgniarki dołożą starań, by nie zadawać Ci zbędnego bólu.
2.Prawo do życzliwości przez cały czas pobytu w szpitalu oraz prawo do informacji.
W szpitalu nie ma miejsca na niegrzeczność oraz lekceważenie. W żadnym wypadku nie może się zdarzyć, że nie wiesz, jaki jest stan Twojego i dziecka zdrowia, jakie leki dostajesz i jakie czekają Cię zabiegi.
Lekarz i położna mają obowiązek przekazywać z własnej inicjatywy, w jasny, przystępny sposób pełne informacje o postępach porodu, podawanych preparatach, zabiegach, ich skutkach oraz o zdrowiu dziecka. Na podstawie tych właśnie informacji masz prawo nie zgodzić się, np. na przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny. nawet wtedy, gdy podpisałaś ogólną zgodę na leczenie przy przyjęciu do szpitala.
Lekarz i położna mają obowiązek przekazywać z własnej inicjatywy, w jasny, przystępny sposób pełne informacje o postępach porodu, podawanych preparatach, zabiegach, ich skutkach oraz o zdrowiu dziecka. Na podstawie tych właśnie informacji masz prawo nie zgodzić się, np. na przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny. nawet wtedy, gdy podpisałaś ogólną zgodę na leczenie przy przyjęciu do szpitala.
3. Prawo do wyboru miejsca porodu
Możesz wybrać dowolny szpital, a nawet w ostatniej chwili podjąć decyzję, że urodzisz w domu.
Jeśli w wybranym przez Ciebie szpitalu nie ma akurat miejsca, co czasem się zdarza, to personel ma obowiązek zatroszczyć się, byś trafiła do szpitala, który zapewni Ci podobne warunki.
4.Prawo do porodu z bliską Ci osobą
Szpital nie ma prawa pobierać opłat za obecność bliskiej Ci osoby podczas narodzin dziecka. Jest to absolutnie bezprawne ( Rzecznik Praw Obywatelskich).
Przy narodzinach dziecka towarzyszyć może Ci osoba, którą Ty sama wybrałaś. Nie musi być to być Twój partner, ale również mama, siostra czy przyjaciółka. To Ty masz się czuć bezpieczna.
5. Prawo do decyzji, w jaki sposób urodzisz swoje dziecko
Jeżeli chodzenie po sali porodowej przynosi ci ulgę, położna jedynym powodem, dla którego położna może Ci tego zabronić są względy medyczne.
To Ty wybierasz najlepszą dla siebie pozycję zarówno w pierwszym, jak i w drugim okresie porodu. Chcesz chodzić, kucać? Proszę bardzo.
Wybierając szpital, zapytaj o to, czy będziesz mogła chodzić, o to, czy będziesz mogła przyjąć najwygodniejszą dla siebie pozycję do porodu, oraz o to czy na sali porodowej są np. piłki, stołek porodowy albo wanna.
6. Prawo do przytulenia dziecka zaraz po porodzie
Zdrowy noworodek powinien przebywać z mamą i być przystawiony do jej piersi w pierwszych dwóch godzinach od narodzin.
Na sali po-porodowej matka przebywa z dzieckiem przez cały czas. Jeśli ma jakiekolwiek problem z karmieniem dziecka, położna ma obowiązek pokazać, jak zrobić to najlepiej, a także nauczyć, jak dbać i pielęgnować dziecko.
7. Prawo do kontaktu z rodziną przed porodem i po porodzie
Szpital nie może utrudniać ani zabraniać kontaktu mamy i dziecka z rodziną (bez powodu).
Szpital określa (w regulaminie), w jakich godzinach i kiedy można odwiedzać pacjentów, oczywiście tak, by nie naruszyć praw innych pacjentów.
Niestety, nie wszystkie szpitale przestrzegają naszych pacjentów, ale z roku na rok jest lepiej. Dzięki temu, że się upominamy, dlatego Ty też mów głośno o swoich prawach.
Poskarż się, jeśli jakieś Twoje prawo zostało naruszone. Do kogo? Do dyrekcji szpitala, Biura Praw Pacjenta (022 572 61 55 lub www.bpp.waw.pl), Naczelnej Rady Izby Lekarskiej lub Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (www.nil.org.pl albo www.izbapiel.org.pl).
W skardze należy napisać, w jakim szpitalu rodziłaś, kiedy przyszło na świat Twoje dziecko, w jakich dniach leżałaś w szpitalu. Dokładnie opisz zdarzenie i poproś o wyciągnięcie konsekwencji. Zajrzyj na strony Fundacji Rodzić po Ludzku: www.rodzicpoludzku.pl. Tu także w każdą środę od godz. 10 do 14 dyżuruje prawnik, który odpowiada na twoje pytania (0 22 635 30 92).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz