Karmienie butelką jest znaczne prostsze niż karmienie piersią. Dziecku łatwiej jest ssać przez smoczek.Musisz nabrać wprawy w wyparzaniu i przygotowywaniu mieszanki, jednak jest to proste.
WYBÓR MIESZANKI I PRZYGOTOWANIE MLEKA
Mieszanki dla noworodków i niemowląt, które nie skończyły 6miesięcy oznaczone są cyferką 1. Na rynku jest wiele mieszanek mlecznych dla niemowląt, ich ceny są bardzo zróżnicowane. Wszystkie te mieszanki spełniają rygorystyczne normy. Porozmawiaj z lekarza pediatry, które mleko będzie najlepsze dla Twojego dziecka. Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko źle zareaguje na wybraną mieszankę, wówczas będziesz musiała zmienić mleko na inne.
Pamiętaj, aby do przygotowania mleka używać przegotowanej wody przez co najmniej 5 min (zaleca się, aby do przygotowania mieszanek dla dzieci używać nisko zmineralizowanej wody mineralnej niegazowanej). Sposób przygotowania mleka jest zawsze dokładnie opisany na opakowaniu mleka, dlatego dokładnie przeczytaj instrukcje zamieszczone na opakowaniu.
Sprawdzaj termin przydatność do spożycia (na ogół data ważności jest długa, a po otwarciu opakowania 3-4tygodnie- jest to wystarczający czas na zużycie mleka).
Przed przystąpieniem do przygotowania pokarmy, umyj dokładnie ręce.
Sterylizuj butelki do mleka i wody, przed każdym karmieniem (do ok. 6 m-ca życia).
Wszystkie przedmioty, których używasz do przygotowania mleka powinny być dokładnie umyte. Butelki i smoczki wygotowane (producenci zamieszczają w ulotkach informacje dotyczące czasu wugotowywania przedmiotów przed pierwszym użyciem).
Mleko możesz podgrzać, stawiając butelkę pod strumieniem gorącej wody, możesz w małym garnuszku zagrzać wodę i wstawić do niej butelkę z mlekiem. Do podgrzewania możesz używać też kuchenki mikrofalowej (najczęściej spotykam się z odradzaniem podgrzewania mleka w kuchenkach mikrofalowych, co jest uzasadnione tym, że mleko może podgrzać się nierówno i poparzyć dziecko, należy jednak pamiętać jedynie o tym,a by wymieszać mleko potrząsając butelką- od zawsze używam kuchenki mikrofalowej. Podgrzewam w butelce wodę, a po wyjęciu z mikrofali wsypuję proszek i całość dokładnie mieszam). Możesz użyć też podgrzewacza do butelek i słoików (koszt podgrzewacza to ok. 100zł, podgrzewacze najlepiej sprawdzają się w nocy, jednak należy pamiętać, aby nie zostawiać w podrzewaczu butelki z gotowym mlekiem, gdyż najpewniej skiśnie zanim go użyjesz. Do podgrzewacza wstawiaj butelkę z przegotowaną woda, ustaw temperaturę, a gdy nadejdzie pora karmienia dosyp tylko proszek).
Sprawdzaj temperaturę mieszanki wylewając kilka kropel na nadgarstek, nie powinnaś czuć ani, że jest zimna, ani, że jest ciepłe. Zaraz po podgrzaniu podaj dziecku mleko.
Nie używaj ponownie resztek z poprzedniego karmienia.
Puszki i torebki z proszkiem powinny być zawsze szczelnie zamknięty i przechowywane w suchym miejscu.
Do sterylizacji zagotuj wodę w garnku, wrzuć do gotującej się wody butelki, smoczki, nakrętki, przykrywki, łyżeczki, gotuj przez 5min. Wszystkie przedmioty wysusz.
Możesz też kupić sterylizator.
KARMIENIE BUTELKĄ I CZUŁOŚĆ
Karmienie piersią gwarantuje matce i dziecku bliskość. Nie pozwól na to, aby Twoje dziecko karmione butelką miało ograniczony ten kontakt.
Nie podpieraj butelki- Twoje dziecko potrzebuje czułości, podpieranie butelki odbierze mu tę przyjemność. W ramionach mamy karmienie będzie dużo przyjemniejsze. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego. Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelka w buzi, gdyż prowadzi to do próchnicy zębów.
Przytulaj dziecko do piersi kiedy to tylko możliwe- nawet karmiąc butelką, możesz rozpiąć bluzkę oraz stanik i przytulić dziecko do piersi. Dla Was obojga będzie to czymś wyjątkowym.\
Ogranicz liczbę osób karmiących maleństwo- staraj się na początku sama karmić dziecko, aby Wasza więź była coraz silniejsza. Zbyt duża liczba osób karmiących dziecko, nie sprzyja temu. Później możesz dzielić tę przyjemność z innymi.
Zmieniaj ręce w trakcie karmienia- przeniesienie maluszka na drugą rękę , da mu szansę na lepsze poznawanie otoczenia. Tobie również przyda się zmiana pozycji.
Pozwól dziecku na decydowanie o końcu karmienia- nie zmuszaj go picia nawet jeśli w butelce została połowa przewidzianej porcji. Maluszek wie kiedy przestać jeść.Zmuszanie dziecka do jedzenia może prowadzić do otyłości.
Nie spiesz się- jeśli widzisz, że maluszek nie przerywa ssania być może musi zaspokoić tę potrzebę. Podaj mu butelkę z wodą lub na krótko smoczek uspokajający. Jeśli dziecko grymasi po każdym karmieniu, pomyśl o zwiększeniu porcji.
Bądź pozytywnie nastawiona do karmienia butelką- jeżeli bardzo chciałaś karmić piersią, a z jakiegoś powodu nie możesz tego robić, nie miej poczucia winy. Karmienie butelką również zapewni Twojemu dziecku czułość i dobre odżywianie.
KILKA RAD
-Daj znać maluszkowi, że mleko jest gotowe- muśnij jego policzek palcem lub czubkiem smoczka, gdy odwróci główkę w stronę butelki i otworzy buzię gotowe do ssania, włóż delikatnie smoczek do buzi dziecka, maluszek z pewnością zacznie ssać.
-Przechyl butelkę na tyle wysoko, by smoczek zawsze wypełniony był mlekiem. Jeśli powietrze wypełni smoczek, dziecko za dużo się go nałyka, co doprowadzi do powstania gazów w jelitach.
-Jeżeli na początku dziecko nie wypija zbyt dużych ilości mleka, nie przejmuj się. Jego potrzeby na początku są minimalne (mój synek wypijał na początku 20-30ml mleka, z każdym dniem ta ilość stopniowo się zwiększała). Jeśli maluszek zaśnie po wypiciu niewielkiej ilości mleka najpewniej ma dość. Jeśli się złości,podnieś dziecko do odbicia. Gdy mu się odbija możesz spróbować kontynuować karmienie, jeśli maluszek nadal wypluwa smoczek, najwyraźniej się najadł.
-Upewnij się, że strumień mleka przechodzący przez dziurki smoczka jest odpowiedni. Jeśli mleko wypływa ciągłym strumieniem oznacza to, że dziurka jest za duża, jeśli spadnie jedna, czy dwie krople, znaczy, że dziurka jest za mała. Obserwuj dziecko podczas karmienia, jeśli w ssanie wkłada dużo wysiłku i jest rozdrażnione, dziurka w smoczku jest za mała, jeśli słyszysz bulgotanie, mleko wypływa dziecku z buzi, albo dziecko się krztusi, dziurka w smoczku jest za duża. Generalnie nie powinnaś mieć takiego problemy jeśli kupisz smoczek w odpowiednim rozmiarze- patrz na opakowaniach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz