piątek, 9 grudnia 2011

Sen niemowlęcia

Gy Twój maluszek śpi, nie tylko odpoczywa. W niektórych stanach snu, mózg  dziecka jest bardziej aktywny niż w trakcie czuwania. Niemowlę powinno mieć zapewnione odpowiednie warunki do spania.


ILE SNU POTRZEBUJE TWOJE DZIECKO

To ile snu potrzebuje Twoje dziecko zależy w od tego w jakim jest wieku oraz od temperatury jego ciała, jego przemiany materii, funkcjonowania układu nerwowego i gospodarki hormonalnej.
Noworodki przesypiają na ogół większą część doby, bo 16-18 do 20godz (moja córka np. 22godziny na dobę), czas czuwania wydłuża się i tak półroczne niemowlę ok 15 godzin na dobę. Starsze dzieci koło 3-4 roku życia przesypiają około 14godzin na dobę. Patrząc jednak na moje dzieci, nie sugerowałabym się tymi statystykami, bo bywa naprawdę bardzo różnie.

 Bywa, że noworodki przesypiają całe noce, inne budzą się co dwie godziny. Zdarza się, ze maleństwo, które szybko zaczyna przesypiać noce, później zaczyna wstawać w nocy. Niektóre dzieci, dłużej niż inne budzą się w nocy. We wczesnym etapie powinno szanować się takie potrzeby dziecka i pozwolić mu spać kiedy i ile chce.

NOCNE POBUDKI

Noworodki budą się wielokrotnie w nocy i jest to całkowicie naturalne. Z czasem niemowlę zaczyna rozróżniać dzień od nocy. Będzie to dla niego łatwiejsze, jeśli zadbacie o to, by w nocy włączać jedynie lampkę i nie mówić do dziecka. Jednak nawet tym dzieciom, które wiedzą już, że noc jest porą spania, zdarza się, że zaczynają budzić się w nocy coraz częściej. Przyczyn tego jest kilka:

Twoje dziecko jest głodne- u niemowląt, które zaczynają raczkować, wstawać i chodzić wygrywa chęć poznawania świata z nowej perspektywy, ćwiczenie swoich nowych umiejętności natomiast jedzenie schodzi na dalszy plan. Dziecku w tym wieku często tak bardzo spieszy się do dalszego poznawania świat, że nie jest w stanie usiedzieć zbyt długo przy stole, zjada tyle, ile potrzeba by zaspokoić pierwszy głód, aby jak najszybciej wrócić do ciekawszych zajęć. Potrzeba jedzenia zaspokajana jest wówczas w nocy.
Co możesz zrobić? Podaj dziecku przed snem sycącą kaszkę lub przystaw dziecko do piersi w późnych godzinach wieczornych, być może uda Wam się przespać spokojnie noc.

Twoje dziecko ząbkuje- gdy maluch zaczyna się nadmiernie ślinić, pakuje do buzi rączki (i nie tylko), z dużym prawdopodobieństwem możesz przypuszczać, że wyrzynają mu się ząbki. Dziąsła dziecka są wrażliwe, obolałe i strasznie swędzą, a dziecko jest niespokojne. Aby pomóc maleństwu, możecie kupić żel na dziąsła (polecam Dentinox N), możecie też podawać dziecku herbatkę z melisy. Jeśli dla Twojego dziecka okres ząbkowania jest wyjątkowo trudny, a ból naprawdę silny możesz podać mu paracetamol.

Nadmiar wrażeń- w nocy, gdy dziecko śpi w jego maleńkiej główce porządkują się wszystkie informacje związane z przeżyciami, które towarzyszyły mu w ciągu dnia. Ilość atrakcji dostarczanych maluszkowi w ciągu dnia powinna być ograniczony. Być może w ciągu dnia mieliście gości, wybraliście się na spacer w całkiem nowe miejsce lub robiliście zakupy w głośnym i barwnym supermarkecie. Przed snem przed wszystkim wyciszcie Wasze dziecko. Możecie też urządzić mu przed snem miłą kąpiel oraz relaksujący masaż

Maluszek wyspał się w ciągu dnia- warto zastanowić się nad drzemkami starszego niemowlęcia. Być może jego ostatnia drzemka w ciągu była zbyt długa bądź też zbyt późno się skończyła i dziecko jest po prostu wyspane.


Dziecku towarzyszy lęk- w starszych niemowląt pojawia się lęk przed rozstaniem. Gdy dziecko budzi się w nocy, a Ciebie nie ma obok, maluszek płacze.Możecie rozważyć, aby na jakiś czas zabrać dziecko do Waszego łóżka.

Dziecku zginął smoczek- dzieci korzystające ze smoczków uspokajających wypluwają je w trakcie snu, a znalezienie uspokajacza po omacku jest trudne, dlatego maluszek złości się. Jeśli Twój maluch ma cztery, pięć miesięcy możesz spokojnie spróbować oduczyć go ssania smoczka. Dla dziecka w tym wieku nie stanowi to większego problemu (problemy zaczną się, gdy dziecko będzie starsze). Nie odszukuj dziecku smoczka. Pogłaszcz go, potrzymaj za rączkę lub przytul.

Dziecku jest za gorąco- temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 22stopni, a w nocy, najlepsze będzie 19stopni. Wywietrz sypialnię dziecka przed snem, nie ubieraj dziecka zza ciepło na noc. Jeśli w pokoju jest gorąco, podaj dziecku do picia wodę.

Maluszkowi jest niewygodnie- sprawdź czy nie zawinęła się dziecku piżamka, czy nie drapie go metka lub nie zaplątał się w kołderkę.

Mama lub tato są zdenerwowani- każde, nawet najmłodsze dziecko potrafi wyczuć nastrój swojego rodzcia, a więc Wasz spokój to spokój i niezburzony sen Waszego dziecka. Nie pozwalajcie sobie też na burzliwe rozwiązywanie problemów, zwłaszcza wtedy, gdy świadkiem kłótni jest dziecko. Maluch nie będzie mógł spokojnie spać w ciągu dnia, starsze dziecko zaczną męczyć koszmary, zacznie budzić się z krzykiem w nocy, a i w ciągu dnia oddziaływanie kłótni na jego psychikę da o sobie znać.

Dziecko jest chore- przyczyną niespokojnego snu dziecka może być rozpoczynająca się choroba. Przyjrzyj się uważnie czy maluszek nie ma wypieków, zmierz mu temperaturę (jeśli przekracza 38,5 stopnia podaj lek na obniżenie temperatury, który powinien zawsze mieć miejsce w domowej apteczce, a rano skontaktuj się z pediatrą), a może maluszek w dziwny sposób dotyka ucha?
Dziecko może męczyć katar. Pomóż dziecko wpuszczając do każdej dziurki noska 1-2 krople soli fizjologicznej lub skorzystaj z wody morskiej. Ułóż dziecko tak, by jego główka była nieco wyżej od reszty ciała, ułatwi to dziecku oddychanie.

Jeśli chodzi o budzenie się w nocy bywa naprawdę różnie. Mój syn miał półtora roku, gdy przestał budzić się nad ranem na mleko, w tym samym wieku była moja córka. Znam chłopczyka, który od skończenia 3m-ca życia nieprzerwanie przesypiał całe noce i dziewczynkę, która ma dziś prawie 4lata i nadal budzi się w nocy kilka razy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz