Karmisz piersią, chcesz wrócić do pracy, ale nie chcesz odbierać dziecku naturalnego mleka? Chcesz wyjść bez dziecka? A może po prostu musisz coś zrobić z nadmiarem mleka? Jest jeden prosty sposób- odciąganie pokarmu.
Odciąganie pokarmu ma swoje zastosowania:
-poprawia laktacje
-zmniejsza ciśnienie w przepełnionych piersiach
-nie dopuszcza do zastoju pokarmu w przepełnionych piersiach
-utrzymuje laktacje na dotychczasowym poziomie
-dostarcza mleko z piersi do butelki, gdy Twój maluszek nie może lub nie chce ssać piersi lub, gdy Ty wolisz karmić butelką, ale chcesz dawać dziecku to, co najlepsze
-pozwala na przygotowanie gotowej porcji mleka, gdy Ty jesteś poza domem
-pozwala na dostarczenie choremu dziecku w szpitalu, jeśli nie możesz z nim przebywać (takie sytuacje też się zdarzają)
-umożliwia wznowienie laktacji, jeśli podejmiesz decyzję o zmianie karmienia butelką, na karmienie piersią.
JAK ODCIĄGAĆ POKARM
Kiedyś kobiety stosowały ręczne wyciskanie. Pracochłonne zajęcie z nijakimi efektami. Dzisiaj, gdy tak wiele kobiet decyduje się na naturalne karmienie, a wszyscy wkoło powtarzają jakie to ważne dla zdrowia dzieci, na rynku możemy znaleźć wiele laktatorów, które służą właśnie ściąganiu pokarmu. Jeśli zdecydujesz się na odciąganie pokarmu możesz wybrać laktatory ręczne, są tańsze, a ich wybór będzie najlepszy dla mam,które nie zamierzają zbyt często odciągać mleka oraz laktatory elektryczne, droższe, ale zdecydowanie lepsze dla mam, które będą korzystać z nich często.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ŚCIĄGANIA POKARMU
Przed przystąpieniem do odciągania mleka z piersi powinnaś:
-wybrać porę dnia, kiedy piersi są najbardziej pełne- zazwyczaj jest to ranek. Zaplanuj odciąganie pokarmu, co 3-4godziny. Możesz odciągać mleko po każdym karmieniu. Zarezerwuj sobie czas, ściąganie mleka może trwać od 20min do godziny.
-laktator powinien być umyty po każdym użyciu, wyparzony przed pierwszym użyciem (sprawdź ulotkę)
-znajdź ciche i spokojne miejsce. Jeśli ściągasz pokarm w domu, wybierz porę kiedy Twój maluszek śpi lub opiekę nad nim zleć tacie lub babci
-umyj dokładnie ręce
-wypij szklankę wody lub innego napoju. Ciepły napój bardziej przyspieszy spływanie pokarmu
-ułóż się wygodnie, niech Twoje nogi będą jak najwyżej
-rozluźnij sie
-myśl o dziecku lub o karmieniu piersią, to ułatwi wypływ mleka. Gorące okłady, prysznic, masaż piersi mogą również ułatwić wypływ pokarmu
-przystąp do odciągania mleka. Przestrzegaj sposobu użycia laktatora, który znajdziesz w ulotce. Bądź cierpliwa, mleko nie od razu zacznie spływać do butelki. W pierwszych dniach ilość ściągniętego mleka może być naprawdę niewielka, jeśli jednak będziesz konsekwentna, ilość ta będzie się zwiększała.
PRZECHOWYWANIE ODCIĄGNIĘTEGO MLEKA
Możesz zainwestować w specjalne pojemniki do przechowywania pokarmu lub wykorzystać zwykłe słoiki. Niezależnie od tego co wybierzesz zarówno pojemniki jak i słoiki powinny zostać wyparzone.
Odciągnięte mleko możesz od razu podać głodnemu maleństwu lub przechowywać w lodówce do 48odz albo włożyć do zamrażarki i przechowywać je tam przez 2miesiące. Jeśli chcesz rozmrozić mleko, najlepiej będzie włożyć je do lodówki.
Co mogę dodać od siebie? Gdy urodziło się moje młodsze dziecko, odciąganie pokarmu zaczęłam natychmiast po powrocie do domu. Po niedługim czasie mleka wystarczało mi, aby podawać je starszemu dziecku, które było na mleku modyfikowanym. w ten sposób karmiłam dwoje dzieci. Ściąganie mleka okazało się też nieocenione, gdy synek trafił do szpitala i nie mogłam być z dwójką maluchów jednocześnie.
Mimo codziennego odciągania mleka używałam laktatora ręcznego. Nie wyszłam na tym wcale dobrze, musiałam kupić aż 3laktatory. Dwa wykończyłam.
Znam też dwie mamy, które od pierwszych dni życia swojego dziecka ściągały mleko,a by podawać je swojemu dziecku w butelce.Osiągały nieprawdopodobne efekty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz