wtorek, 6 grudnia 2011

Wizyta patronażowa

Zostałaś mamą, wróciłaś już do domu ze swoim długo wyczekiwanym maleństwem. Być może czujesz się teraz zagubiona i przerażona nowymi obowiązkami. Jesteś pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej roli i czy prawidłowo zaopiekuje się swoim dzieckiem. Wizyta patronażowa będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.


-Położna przyjdzie obejrzeć Ciebie i dziecko na Twoje życzenie, jest to dobrowolna wizyta. Jeśli chcesz, aby położna przyszła do Ciebie powinnaś zgłosić ten fakt zgłosić do przychodni jeszcze w okresie ciąży. Możesz skorzystać z pomocy położnej, która pracuje z Twoim lekarzem rodzinnym,  masz też prawo poprosić o pielęgniarkę, którą np. polecił Ci znajomy- wybór należy do Ciebie.

-Teoretycznie położna powinna przyjść do Was z wizytą  cztery razy. W praktyce spotkań może być więcej – nawet sześć lub siedem- będzie to zależało od Twoich indywidualnych potrzeb.

-Wizyty patronażowe, nawet te dodatkowe, są bezpłatne, refunduje je NFZ.
-Położna zaopiekuje się Twoim dzieckiem do drugiego miesiąca życia, później opiekę nad maleństwem może przejąć pielęgniarka środowiskowa.
-Możesz również skontaktować się z położną, poprosić o pomoc lub skonsultować dręczący Cię problem.
-Możesz skontaktować się z położną już okresie ciąży. Dzięki temu kontakt będzie bardziej bezpośredni.
-Jeśli położna wykryje jakieś zaniedbania, ma obowiązek skonsultować się z lekarzem pediatrą lub odpowiednią instytucją, np. Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
 Celem wizyty patronażowej jest udzielenie pomocy i wsparcia Twojej rodzinie. Położna rozpocznie wizytę badaniem stanu Twojego i dziecka. Obejrzy niemowlę, określi stopień gojenia się pępka i może przemyć ranę, sprawdzi ciemiączko, oceni rozwój psychomotoryczny maluszka poprzez sprawdzenie odruchów neurologiczne dziecka. Jeśli karmisz piersią, położna może poprosić, niemowlę do piersi, sprawdzi czy w prawidłowy sposób karmisz maluszka i nauczyć. Wszystko zostanie odnotowane w książeczce zdrowia dziecka. Położna sprawdzi też Twój stan- jak goi się krocze czy też rana po cesarskim cięciu, na jakim etapie jest proces obkurczania macicy i krwawienia połogowego, jak przebiegają ewentualne zmiany hormonalne. Na jednej wizyt ściągane są szwy po nacinaniu krocza bądź brzucha. Położna oceni Waszą sytuację społeczną, określi jakie relacje panują w Waszym domu oraz Wasze umiejętności pedagogiczne. Wszystkie swoje uwagi zanotuje w karcie środowiskowo-rodzinnej.

Do wizyty patronażowej nie musisz się specjalnie przygotowywać.
Jeśli zauważasz coś niepokojącego u dziecka, np. w sprawach fizjologicznych, masz jakiś problem z przewijaniem, karmieniem, kąpaniem, ubieraniem niemowlaka, zapisz sobie wszystko na kartce, by o niczym nie zapomnieć i poproś położną, gdy przyjdzie z wizytą, o wskazówki i pokazanie, jak to robić. Zapytaj o najbliższe badania i szczepienia, o to jak radzić sobie z kolkami, wyrzynaniem ząbków, jak i kiedy rozszerzyć dietę dziecka. Położna udzieli Ci fachowej pomocy również w sprawach dotyczących twojego powrotu do kondycji sprzed ciąży,  udzieli Ci informacji na temat diety, ćwiczeń, które pomogą ci wrócić do dawnej sylwetki oraz antykoncepcji lub planowania kolejnej ciąży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz